W21LAC-P08PFG0-620S
ODU
Product No:
W21LAC-P08PFG0-620S
Description:
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 1, S
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number W21LAC-P
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 1
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C