W22L0C-P04MPH0-620S
ODU
Product No:
W22L0C-P04MPH0-620S
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® L
Package Bulk
Features Backshell, Strain Relief
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 650V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number W22L0C-P
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C