W2L16C474MAT1S
KYOCERA AVX
Product No:
W2L16C474MAT1S
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series IDC, W
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL (Multi-Terminal)
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.47 µF
Applications Bypass, Decoupling
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C