W30B0C-P04MFG0-5000
ODU
Product No:
W30B0C-P04MFG0-5000
Manufacturer:
ODU
Description:
ODU MINI-SNAP R/A PLUG, STY 3, S
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Unshielded
Orientation 0
Termination Solder Cup
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 300V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number W30B0C-P
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 0
Current Rating (Amps) 7.5A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C