WCB10JB20K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB10JB20K0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 20K OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WCB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 20 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C