WCB10JB2K20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB10JB2K20
Description:
RES 2.2K OHM 5% 10W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 2.2 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.375" Square x 1.875" L (9.53mm x 47.63mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C