WCB10JBR300
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB10JBR300
Description:
RES 0.3 OHM 5% 10W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 300 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C