WCB15FB18K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB15FB18K0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 18K OHM 1% 15W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WCB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 18 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 15W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 1.875" L x 0.500" W (47.63mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C