WCB25JB5R10
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB25JB5R10
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 5.1 OHM 5% 25W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WCB
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 5.1 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 25W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 2.500" L x 0.500" W (63.50mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max) 0.539" (13.68mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C