WCB2FB33R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB2FB33R0
Description:
RES 33 OHM 1% 2W AXIAL
Tolerance ±1%
Resistance 33 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C