WCB5JB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WCB5JB10R0
Description:
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C