
Vishay Dale
Product No:
WFC1206R0430FE66
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.043 OHM 1.0 W 1% 1206 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.475
4.75
25
0.3705
9.2625
50
0.3135
15.675
100
0.247
24.7
250
0.208962
52.2405
500
0.170981
85.4905
1000
0.13299
132.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 43 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |