
Vishay Dale
Product No:
WFC1206R1200FE66
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.12 OHM 0.5 W 1% 1206 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.43985
4.3985
25
0.34314
8.5785
50
0.29032
14.516
100
0.22876
22.876
250
0.193572
48.393
500
0.158384
79.192
1000
0.123177
123.177
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 120 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |