
Vishay Dale
Product No:
WFCP04024L000FE66
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 0.004 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.52345
5.2345
25
0.42484
10.621
50
0.36936
18.468
100
0.304665
30.4665
250
0.26467
66.1675
500
0.215441
107.7205
1000
0.170867
170.867
5000
0.16188
809.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFCP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 4 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |