
Vishay Dale
Product No:
WFCP04026L000FE66
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 0.006 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.4484
4.484
25
0.36404
9.101
50
0.31654
15.827
100
0.26125
26.125
250
0.226936
56.734
500
0.184699
92.3495
1000
0.1465
146.5
5000
0.138795
693.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFCP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 6 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |