
Vishay Dale
Product No:
WFCP04029L000FE66
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES 0.009 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.41895
4.1895
25
0.3401
8.5025
50
0.29564
14.782
100
0.243865
24.3865
250
0.21185
52.9625
500
0.172444
86.222
1000
0.136772
136.772
5000
0.12958
647.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFCP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 9 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |