
Vishay Dale
Product No:
WFCP05089L000FE66
Manufacturer:
Package:
0508
Batch:
-
Description:
RES 0.009 OHM .5 W 1% 0508 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.494
0.494
10
0.3515
3.515
25
0.27436
6.859
50
0.23218
11.609
100
0.182875
18.2875
250
0.154736
38.684
500
0.126597
63.2985
1000
0.098468
98.468
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFCP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 9 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Wide 0805 (2012 Metric), 0508 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0508 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |