
Vishay Dale
Product No:
WFCP0612R0100FE66
Manufacturer:
Package:
0612
Batch:
-
Description:
RES 0.01 OHM 1.0 W 1% 0612 SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.43985
4.3985
25
0.34314
8.5785
50
0.29032
14.516
100
0.22876
22.876
250
0.193572
48.393
500
0.158384
79.192
1000
0.123177
123.177
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WFCP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Anti-Sulfur, Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 10 mOhms |
| Composition | Metal Foil |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0612 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |