WRC3AJA30R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WRC3AJA30R0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 30 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WRC
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 30 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.492" L (5.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C