WRF1JB1R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WRF1JB1R00
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WRF
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C