WRF3JT5R00
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WRF3JT5R00
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 5 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WRF
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 5 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -80/ +900ppm/°C