
Vishay Dale
Product No:
WSHM2818R1000FEA
Manufacturer:
Package:
2818
Batch:
-
Description:
RES 0.1 OHM 1% 7W 2818
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
1.0412
10.412
25
0.95722
23.9305
50
0.87324
43.662
100
0.75563
75.563
250
0.638058
159.5145
500
0.53732
268.66
1000
0.446652
446.652
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSHM2818 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 100 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.069" (1.75mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2818 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |