
Vishay Dale
Product No:
WSHM2818R2000FEB
Manufacturer:
Package:
2818
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.2 OHM 1% 7W 2818
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5485
1.5485
10
1.368
13.68
25
1.2578
31.445
50
1.1476
57.38
100
0.99313
99.313
250
0.838584
209.646
500
0.706192
353.096
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSHM2818 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 200 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 7W |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.069" (1.75mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2818 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |