
Vishay Dale
Product No:
WSK1206R0300FEA18
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.03 OHM 1% 1/2W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.8132
8.132
25
0.74708
18.677
50
0.68172
34.086
100
0.58995
58.995
250
0.49818
124.545
500
0.41952
209.76
1000
0.348726
348.726
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSK-HP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 30 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±35ppm/°C |