
Vishay Dale
Product No:
WSK1206R0500FEA18
Manufacturer:
Package:
1206
Batch:
-
Description:
RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.8208
8.208
25
0.75468
18.867
50
0.68856
34.428
100
0.59584
59.584
250
0.503158
125.7895
500
0.423719
211.8595
1000
0.352212
352.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSK-HP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 50 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | 1206 |
| Temperature Coefficient | ±35ppm/°C |