
Vishay Dale
Product No:
WSK1216L5000FEA
Manufacturer:
Package:
1216
Batch:
-
Description:
RES 500U OHM 1% 5W 1216
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.6099
6.099
25
0.52288
13.072
50
0.47063
23.5315
100
0.409735
40.9735
250
0.36613
91.5325
500
0.296381
148.1905
1000
0.239723
239.723
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | Power Metal Strip® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 0.5 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Wide 1612 (3831 Metric), 1216 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.150" W (3.10mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | 1216 |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |