
Vishay Dale
Product No:
WSL0603R0100FEA18
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/5W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.406
1.406
10
1.2483
12.483
25
1.14798
28.6995
50
1.04728
52.364
100
0.9063
90.63
250
0.76532
191.33
500
0.64448
322.24
1000
0.535724
535.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSL-HP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 10 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.021" (0.53mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |