
Vishay Dale
Product No:
WSL0805R0200DEK18
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 0.02 OHM 0.5% 1/4W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6695
2.6695
10
2.36645
23.6645
25
2.19488
54.872
50
2.06568
103.284
100
1.807375
180.7375
250
1.549222
387.3055
500
1.291012
645.506
1000
1.118872
1118.872
5000
1.084444
5422.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSL-HP |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±0.5% |
| Resistance | 20 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.023" (0.58mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |