
Vishay Dale
Product No:
WSL0805R0330FEA18
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 0.033 OHM 1% 1/4W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.8892
8.892
25
0.81776
20.444
50
0.74594
37.297
100
0.645525
64.5525
250
0.54511
136.2775
500
0.459021
229.5105
1000
0.381568
381.568
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSL-HP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 33 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.018" (0.46mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |