
Vishay Dale
Product No:
WSL0805R2000FEA
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
RES 0.2 OHM 1% 1/8W 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.6175
6.175
25
0.52972
13.243
50
0.47671
23.8355
100
0.414865
41.4865
250
0.370766
92.6915
500
0.300124
150.062
1000
0.242754
242.754
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSL |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 200 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.018" (0.46mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |