
Vishay Dale
Product No:
WSL2010R0600FEA
Manufacturer:
Package:
2010
Batch:
-
Description:
RES 0.06 OHM 1% 1/2W 2010
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.855
8.55
25
0.78622
19.6555
50
0.71725
35.8625
100
0.620635
62.0635
250
0.524134
131.0335
500
0.44137
220.685
1000
0.36689
366.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSL |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 60 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.89mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2010 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |