
Vishay Dale
Product No:
WSLP0603R0680FEA
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
RES 0.068 OHM 1% 2/5W 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.7657
7.657
25
0.70414
17.6035
50
0.64239
32.1195
100
0.55594
55.594
250
0.469452
117.363
500
0.395314
197.657
1000
0.328605
328.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Dale |
| Series | WSLP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 68 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Power (Watts) | 0.4W, 2/5W |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.021" (0.53mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Temperature Coefficient | ±75ppm/°C |