WVM10JB68R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM10JB68R0
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 68 OHM 5% 10W RADIAL
Tolerance ±5%
Resistance 68 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.634" L x 0.480" W (16.10mm x 12.19mm)
Height - Seated (Max) 1.433" (36.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Radial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C