WVM5FBR100
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM5FBR100
Description:
RES 0.1 OHM 1% 5W RADIAL
Tolerance ±1%
Resistance 100 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 1.047" (26.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±90ppm/°C