WVM5JB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM5JB10R0
Description:
RES 10 OHM 5% 5W RADIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WVM
Package Bulk
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) 1.047" (26.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C