WVM5JB1K80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WVM5JB1K80
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.8K OHM 5% 5W RADIAL
Tolerance ±5%
Resistance 1.8 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Radial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C