WW12FT68R1
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW12FT68R1
Description:
RES 68.1 OHM 1% 0.4W AXIAL
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 68.1 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 0.4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C