WW1JT6R80
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW1JT6R80
Description:
RES 6.8 OHM 5% 1W AXIAL
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 6.8 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C