WW2AFB10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW2AFB10R0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 10 OHM 1% 2.5W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WW
Package Bulk
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 10 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.550" L (3.96mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C