WW3ABB20R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW3ABB20R0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 20 OHM 0.1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WW
Package Bulk
Features Moisture Resistant
Tolerance ±0.1%
Resistance 20 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.218" Dia x 0.500" L (5.54mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C