WW3FBR560
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW3FBR560
Description:
RES 0.56 OHM 1% 3W AXIAL
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 560 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±90ppm/°C