WW5JB18K0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW5JB18K0
Description:
RES 18K OHM 5% 5W AXIAL
Features Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 18 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C