WW7FB250R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
WW7FB250R
Description:
RES 250 OHM 1% 6.5W AXIAL
Features Moisture Resistant
Tolerance ±1%
Resistance 250 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 6.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.312" Dia x 1.000" L (7.92mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C