Home / Microcontrollers / XC161CJ16F20FBBFXUMA3
XC161CJ16F20FBBFXUMA3
Infineon Technologies
Product No:
XC161CJ16F20FBBFXUMA3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-144-7
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144TQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 20MHz
Series XC16x
Package Bulk
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SLDM, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 99
Core Processor C166SV2
Package / Case 144-LQFP
Product Status Last Time Buy
Data Converters A/D 12x8/10b SAR
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC161
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-TQFP-144-7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V