Home / Microcontrollers / XC164CS32F40FBBAFXQMA1
XC164CS32F40FBBAFXQMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC164CS32F40FBBAFXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-100-5
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 40MHz
Series XC16x
Package Tray
RAM Size 12K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 79
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP
Product Status Last Time Buy
Data Converters A/D 14x8/10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC164
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package PG-TQFP-100-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V