Home / Microcontrollers / XC2060N40F80LAAKXUMA1
XC2060N40F80LAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2060N40F80LAAKXUMA1
Package:
PG-LQFP-100-3
Description:
IC MCU 16/32B 320KB FLSH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XC22xxN
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 42K x 8
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 76
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC2060
Program Memory Size 320KB (320K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V