Home / Microcontrollers / XC2298H200F100LABKXUMA1
XC2298H200F100LABKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2298H200F100LABKXUMA1
Package:
PG-LQFP-176-12
Description:
IC MCU 16/32BIT 1.6MB FLASH
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 100MHz
Series XC22xxH
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 138K x 8
Core Size 16/32-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 150
Core Processor C166SV2
Package / Case 176-LQFP Exposed Pad
Product Status Not For New Designs
Data Converters A/D 30x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC2298
Program Memory Size 1.6MB (1.6M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-12
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V