Home / Microcontrollers / XC2310S8F40RAAKXUMA1
XC2310S8F40RAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2310S8F40RAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TSSOP-38-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16/32B 64KB FLASH 38TSSOP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 40MHz
Series XC23xxS
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 8K x 8
Core Size 16/32-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 28
Core Processor C166SV2
Package / Case 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC2310
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-TSSOP-38-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V