Home / Microcontrollers / XC2331D12F66LAAKFUMA1
XC2331D12F66LAAKFUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2331D12F66LAAKFUMA1
Package:
PG-LQFP-64-6
Description:
IC MCU 16/32BIT 96KB FLASH
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 66MHz
Series XC23xxD
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 12K x 8
Core Size 16/32-Bit
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 49
Core Processor C166SV2
Package / Case 64-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC2331
Program Memory Size 96KB (96K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-64-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V