Home / Microcontrollers / XC2788X136F128LAAKXUMA1
XC2788X136F128LAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
XC2788X136F128LAAKXUMA1
Description:
IC MCU 16/32BIT 1.06MB FLASH
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 128MHz
Series XC27x8X
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 90K x 8
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O 118
Core Processor C166SV2
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number XC2788
Program Memory Size 1.06MB (1.06M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V